poniedziałek, 6 listopada 2023

Małe dziecko w wielkiej szkole - wyzwania i zadania

Dla naszych babć zaprowadzenie dziecka do szkoły było czymś ważnym i wyjątkowym. Bo to było wtedy takie miejsce, w którym rzeczywiście można było się czegoś nauczyć o życiu i świecie. Z kolei dla naszych mam szkoła była pewnym oknem na świat. Wierzyły, że szkoła pomoże dzieciom w drodze przez życie i wyposaży je w pewne przydatne umiejętności, dobrze przygotuje je do życia. Dzisiejsi rodzice mają nieco inne podejście. Są takimi "helikopterami" krążącymi nad swoimi dziećmi. Wszystko chcą za nie robić. Są bardzo opiekuńczy, cały czas starają się pilotować swoje dzieci, wysyłają je do szkoły, aby poszerzyły wiedzę i umiejętności, ale mają już znacznie bogatsze umiejętności i wiedzę, niż starsze pokolenia - stąd też mają wiele sprzecznych oczekiwań i roszczeń wobec szkoły i nauczycieli. 

Tymczasem w polskiej szkole mamy wciąż do czynienia z bardzo różnymi nauczycielami. Także takimi ze szkoły epoki naszych babć. Mamy też takich nauczycieli, którzy mocno wierzą w skuteczność "przelewania wiedzy" do głów uczniów i są pewni, że w ten sposób czegoś ich nauczą. I mamy też nauczycieli, którzy obserwują zmieniający się świat i uczniów oraz próbują poszukiwać nowości i wprowadzać zmiany. Dziś potrzeba szczególnej postawy wśród nauczycieli. Jeśli faktycznie rodzice "helikoptery" zbytnio wyręczają dzieci w obowiązkach i zadaniach, może to szkoła powinna być miejscem, w którym dzieci będą mogły sprawdzić się w różnych sytuacjach - zrobić coś po swojemu, podjąć samodzielnie decyzję, popełnić błędy. Przed małym człowiekiem w wielkiej szkole stoi wiele wyzwań i zadań. A szkoła i nauczyciele muszą się przygotować do nowej rzeczywistości. Zapraszamy na wystąpienie Ewy Radanowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym na konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2018 w Warszawie.

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2018 były: Edunews.pl, Think Global, Fundacja THINK!. Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli Superbelfrzy RP oraz Superbelfrzy Mini. Partner główny: Samsung Electronics Polska i program Mistrzowie Kodowania. Partnerzy konferencji: Kulczyk Foundation, Fundacja Orange, Edu Sense, Helion Edukacja, Fundacja Uniwersytet Dzieci oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz